Kaliteli Zeytinyağı Nasıl Ayırt Edilir

Kaliteli Zeytinyağı Nasıl Ayırt Edilir

Zeytinyağının kaliteli olması için asit oranı çok önemlidir. Bu oranın 0.3 ile 1 arasında olması gerekir. Diğer türlü zeytinyağı yediğinizde ağzınızda acımsı bir tat bırakır ve zeytinyağının kokusu keskin olur.

Kaliteli ve doğal bir zeytinyağı buzdolabına konduğunda donma olabilir bu zeytinyağının doğal olduğunu ve hiçbir katkı maddesi kullanılmadığını gösterir.

 

Zeytinyağının kaliteli olup olmadığını anlamak için şu testleri uygulayabilirisiniz:

 

1.Su testi

Zeytinyağını, yarıya kadar su doldurulmuş bir bardağın üzerine bir miktar dökünüz. Eğer zeytinyağı suyun yüzeyinde kalıyorsa bu zeytinyağının kalitesini gösterir fakat bu basit bir yöntemdir. Hemen hemen her zeytinyağında ayırt edilemeyebilir.

 

2.Donma Testi

Bu test kaliteli zeytinyağını ayırt etmek için kullanılan en etkili yöntemlerden biridir. Belli bir miktar zeytinyağını bir kaba doldurarak oda sıcaklığından daha soğuk bir yerde 1 gün kadar muhafaza ettiğinizde eğer zeytinyağında katılaşma dediğimiz işlem gerçekleşiyorsa bu zeytinyağının kaliteli bir yağ olduğunu gösterir.

 

Ayrıca bu testler haricinde en önemli ayrım faktörlerinden biri bizzat tatmanızdır. Zeytinyağını tattıktan sonra eğer bir koku yada keskin bir acı tat hissetmiyorsanız bu o zeytinyağının kaliteli bir yağ olduğunu gösterir.